A kézirat szerint Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnusz megírását. Erre az eseményre emlékezve 1989 óta január 22-én ünnepeljük A MAGYAR KULTÚRA NAPJÁT.
A Himnusz („Hymnus, a magyar nép zivataros századaiból”) Kölcsey Ferenc verse, mely egyben Magyarország nemzeti himnusza. Kölcsey műve előtt a katolikus magyarság néphimnusza a Boldogasszony Anyánk és az Ah, hol vagy magyarok tündöklő csillaga kezdetű ének, míg a református magyarságé a 90. Zsoltár (Tebenned bíztunk, elejétől fogva) volt. Népszerű volt – a hatóságok által többször betiltott – ún. Rákóczi-nóta is. Ez utóbbit Berlioz és Liszt Ferenc is megzenésítette.
A Himnusz a költő legnagyobb hatású verse, 1823-ban írta szatmárcsekei magányábanA Himnusz a költő legnagyobb hatású verse, 1823-ban írta szatmárcsekei magányában.
Hymnus, a Magyar nép zivataros századaiból
Isten, áldd-meg a' Magyart Õseinket felhozád Érttünk Kunság' mezejín Hajh, de bûneink miatt | Hányszor zengett ajkain Bújt az üldözött 's felé Vár állott, most kõhalom. Szánd meg Isten a' Magyart |
Hasznos oldalak:
http://www.mozaik.info.hu/mozaweb/himnusz/page5118.htm
Magyar Elektronikus Könyvtár
Kulturális enciklopédia
Szatmárcseke
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Vélemények, hozzászólások